Οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Ιωαννίνων γνωρίζουν τον ΆΡΙΣΤΟΤΕΛΗ?

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής, με αφορμή τον εορτασμό του 2016 ως έτους Αριστοτέλη και με πρόθεση την ενεργό και συνεχή αλληλεπίδραση των εκπαιδευτικών και των μαθητών του με την τοπική κοινωνία, διοργάνωσε μια σειρά διαθεματικών δράσεων, μεταξύ των οποίων και την ημερίδα ?Περίπατοι? υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου και του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ιωαννιτών, την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2016, από τις 18.00 ως τις 21.00, στον Πολιτιστικό Πολυχώρο ?Δημήτρης Χατζής?, στα Παλιά Σφαγεία.
Οι εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων παρακολούθησαν την ημερίδα αυτή με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και την επόμενη ημέρα συζήτησαν για θέματα φιλοσοφίας μέσα στην τάξη. Οι εισηγητές στην ημερίδα ήταν οι ακόλουθοι:Φιόρη-Αναστασία Μεταλληνού, δρ Αστρονομίας, Ι.Α.Α.Δ.Ε. Τ. του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Άννα Μπουκουβάλα, δρ Φιλοσοφίας, Π.Γ.Ζ.Σ.Ι.. Κωνσταντίνα Μαλάμου, Msc Χημείας, Π.Γ.Ζ.Σ.Ι.. Μιχάλης Οικονομίδης, Γλύπτης, τέως Σύμβουλος Εικαστικών.

dsc_0304ari1 dsc_0306ari1