Εργαστήρια 2022 – 23

Εργαστήριο με θέμα: «Το Δημοτικό τραγούδι»

Θα ασχοληθούμε με το δημοτικό τραγούδι, τις ρίζες του και αν υπάρχει ακόμη στις μέρες μας. Θα μελετήσουμε και θα τραγουδήσουμε τραγούδια απ’ όλη την Ελλάδα (από νανουρίσματα μέχρι τραγούδια της αγάπης, του γάμου, της ξενιτιάς, μοιρολόγια … κ.α.). Πολλά τα έχουμε ακούσει και άλλα θα τα μάθουμε για πρώτη φορά.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Θάλεια Γιαννούτσου (ΠΕ78, Κοινωνικών Επιστημών)
Μαρία Γκάντζου (ΠΕ79.01, Μουσικός)
Σπύρος Κύρκος (ΠΕ02, Ελληνικής Γλώσσας)

Εργαστήριο με θέμα: «Ανακυκλώνω – Δημιουργώ – Διακοσμώ»

Τι είναι ανακύκλωση; Γιατί είναι απαραίτητη και ποια υλικά μπορούν να ανακυκλωθούν; Τι θα καταφέρω με την ανακύκλωση και πώς μπορώ να εφαρμόσω την ανακύκλωση στο σπίτι μου, το χώρο εργασίας ή/και το σχολείο μου; Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που θα μας απασχολήσουν στο πρώτο μέρος του πρότζεκτ, κατά τη διάρκεια του οποίου, μέσα από τη συζήτηση και τις προσωπικές μας εμπειρίες και θέτοντας το θεωρητικό πλαίσιο, θα ανακαλύψουμε όλοι μαζί πόσο σημαντική είναι η ανακύκλωση για τη προστασία του περιβάλλοντος και κατά συνέπεια και για το κάθε έμψυχο ον πάνω στη γη.

Μήπως όμως η ανακύκλωση μπορεί να αποτελέσει και πηγή έμπνευσης για καλλιτεχνικές δημιουργίες? Φυσικά και ναι, αν αναλογιστούμε ότι όλα ξεκινούν από το μυαλό μας. Αν καταλάβουμε ότι τα σκουπίδια μας δεν είναι άχρηστα υλικά, αλλά χρήσιμες πρώτες ύλες για καλλιτεχνικές δημιουργίες, τότε με λίγη φαντασία και πολλή όρεξη και μεράκι, μπορούμε όλοι να φτιάξουμε το δικό μας δημιούργημα, με υλικά που σίγουρα έχουμε στη διάθεσή μας καθημερινά. Υλικά όπως παλιές εφημερίδες και περιοδικά, παλιά ρούχα, χαρτοπετσέτες, καπάκια, μπουκάλια, βάζα και τενεκεδάκια μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία κάδρων, φωτιστικών και άλλων διακοσμητικών αντικειμένων. Ας δώσουμε λοιπόν στα σκουπίδια μας μια δεύτερη ευκαιρία ζωής.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες
Ζαρβαλά Ιωάννα (ΠΕ06, Αγγλικών)
Τσιράκη Μαρία (ΠΕ88.05, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης)

Εργαστήριο με θέμα:  «Ταξίδι ζωής στο χρόνο»

«Ταξίδι ζωής στο χρόνο», με ερέθισμα στοιχεία από τις βιογραφίες μας και το δημοτικό τραγούδι θα δημιουργήσουμε σενάρια με απλές λέξεις ή φράσεις και θα παίζουμε τις ιστορίες μας, χρησιμοποιώντας το θεατρικό παιχνίδι και την δραματοποίηση.

Θα έχουμε την ευκαιρία να αυτοσχεδιάσουμε, να φανταστούμε, να δημιουργήσουμε  και να χαρούμε δουλεύοντας με το σώμα και τα συναισθήματά μας, σε ένα πλαίσιο ομαδικότητας και συνεργασίας.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Ορέστης Τζίμας (ΠΕ86, Πληροφορικής)
Μαρία Χρυσούλη (ΠΕ04.02, Φυσικών Επιστημών)
Χρύσα Μάνθου (Εθελόντρια)

Εργαστήριο με θέμα: «Φύση και ζωή»

Χρησιμοποιώντας τα αγαθά που μας χαρίζει απλόχερα η φύση, μπορεί κανείς να φτιάξει οποιοδήποτε καλλυντικό, εύκολα, γρήγορα και οικονομικά. Κηραλοιφές, σαπούνια και κρέμες, είναι μερικά από τα φυσικά καλλυντικά τα οποία θα παρασκευάσουμε.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Ορέστης Τζίμας (ΠΕ86, Πληροφορικής)
Μαρία Χρυσούλη (ΠΕ04.02, Φυσικών Επιστημών)
Χρύσα Μάνθου (Εθελόντρια)

Εργαστήριο Πιστοποίησης Βασικών Δεξιοτήτων Πληροφορικής

Σκοπός του εργαστηρίου είναι να προετοιμάσει κατάλληλα εκείνους τους εκπαιδευόμενους που επιθυμούν να συμμετάσχουν σε εξετάσεις για την απόκτηση πιστοποίησης βασικών δεξιοτήτων πληροφορικής  στις τρεις βασικές ενότητες Word, Excell και Internet. Παρέχεται έτσι η δυνατότητα να αποκτήσουν επιπλέον εφόδια προκειμένου να ενταχθούν με αξιώσεις στην αγορά εργασίας. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν εκτός σχολικού περιβάλλοντος σε πιστοποιημένο εξεταστικό κέντρο πληροφορικής.

Ο υπεύθυνος καθηγητής
Κώστας Γεωργάκης