Επίσκεψη σε έκθεση φωτογραφίας

Στις 18 Γενάρη 2023 οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτικοί του ΣΔΕ Ιωαννίνων επισκεφθήκαμε την έκθεση φωτογραφίας με θέμα: «Ανακαλύπτοντας το Βυζαντινό κάστρο των Ιωαννίνων» στο πνευματικό κέντρο της πόλης μας.  Στην έκθεση ξεναγηθήκαμε από την  Μαρία Βλάχου η οποία μας έκανε μια ουσιαστική παρουσίαση που αφορούσε στα απομεινάρια του Βυζαντινού κάστρου των Ιωαννίνων μέσα από φωτογραφίες της ίδιας αλλά και του Χρόνη Δρούγια. Ιστορικές πληροφορίες που σχετίζονται με το ανωτέρω θέμα μας έδωσε η αρχαιολόγος Κωνσταντίνα Ζήνδρου. Οι εκπαιδευόμενοι εξέφρασαν ενθουσιασμό και ικανοποίηση για ένα ακόμα μάθημα εκτός σχολείου στο οποίο με αφορμή τη φωτογραφία πήραν πληροφορίες για τη συγκεκριμένη περίοδο (τη Βυζαντινή στα Γιάννενα) που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή στο ευρύ κοινό και ως εκ τούτου και στους ίδιους. Και ευχαρίστησαν το σχολείο για τις δυνατότητες και τις ευκαιρίες γνώσης που τους δίνει με έναν ιδιαίτερο τρόπο.
 εικόνα_Viber_2023-01-18_18-48-49-030