Εργαστήρια 2014-15

Εργαστήριο Αγγλικών

Στο εργαστήριο Αγγλικών που παρακολουθείται με μεγάλο ενδιαφέρον από μαθητές και των δύο κύκλων πραγματοποιούνται μέσα από σχετικά φυλλάδια ή οπτικοακουστικό υλικό δραστηριότητες αναπαραγωγής της Αγγλικής Γλώσσας. Οι δομές και το λεξιλόγιο στα οποία εκτίθενται οι μαθητές έχουν παρουσιαστεί για πρώτη φορά στο τρίωρο που προβλέπεται για τον Αγγλικό Γραμματισμό. Στο τέλος του Σχ. Έτους οι μαθητές θα κληθούν σε συνεργασία με την καθηγήτρια να παρουσιάσουν ?προσομοίωση? με θέμα Σερβιτόροι και Θαμώνες  σε ένα αγγλικό καφέ. (σχετικοί διάλογοι)

dscn4176as1  dscn4184as1  dscn4183as1

Εργαστήριο Ανακυκλωμένης Τέχνης, Φωτογραφίας και Περιβάλλοντος

Ανακυκλωμένη τέχνη είναι να (ξανά)δημιουργεί κανείς έργα τέχνης (ξανα)χρησιμοποιώντας διάφορα άχρηστα υλικά, όπως παλιά κουμπιά, παιχνίδια, ξύλα, ρολά από χαρτιά υγείας και άλλα?
Στόχος του εργαστηρίου μας είναι να προβληματιστούμε σχετικά με τον υπερκαταναλωτισμό και την ανακύκλωση, να βρούμε νέους τρόπους χρησιμοποίησης των καθημερινών αντικειμένων και των ?σκουπιδιών?, να συνεργαστούμε, να αναπτύξουμε τη φαντασία και τη δημιουργικότητά μας, να εξοικειωθούμε με βασικές τεχνικές κατασκευών (π.χ decoupage, ζωγραφική σε διάφορες επιφάνειες, κατασκευές με αλουμινόχαρτο, papier mache κλπ) και φυσικά να …. διασκεδάσουμε! Όπως λένε και οι Άγγλοι άλλωστε, ?One man’s trash is another man’s treasure? (Τα σκουπίδια του ενός … ο θησαυρός του άλλου).
Σε ό,τι αφορά τη φωτογραφία, στόχος του εργαστηρίου μας είναι να κατανοήσουμε τις βασικές αρχές της φωτογραφίας και μέσω αυτής να παρατηρήσουμε και να αναλύσουμε το τοπίο της πόλης των Ιωαννίνων.
Τέλος, στόχος μας είναι η μελέτη του τοπίου της πόλης μας από περιβαλλοντική άποψη με παράλληλη συλλογή, καταγραφή και αρχειοθέτηση των περιβαλλοντικών δεδομένων.

dscn4721bs1 dscn4710bs1 dscn4698bs1

dscn4201bs1 dscn4194bs1 dscn4193bs1

Εργαστήριο Πιστοποίησης Βασικών Δεξιοτήτων Πληροφορικής

Σκοπός του εργαστηρίου είναι να προετοιμάσει κατάλληλα εκείνους τους εκπαιδευόμενους που επιθυμούν να συμμετάσχουν σε εξετάσεις για την απόκτηση πιστοποίησης βασικών δεξιοτήτων πληροφορικής  στις τρεις βασικές ενότητες Word, Excell και Internet. Παρέχεται έτσι η δυνατότητα να αποκτήσουν επιπλέον εφόδια προκειμένου να ενταχθούν με αξιώσεις στην αγορά εργασίας. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν εκτός σχολικού περιβάλλοντος σε πιστοποιημένο εξεταστικό κέντρο πληροφορικής.

dscn4227gg1   dscn4226gg1

dscn4225gg1   dscn4222gg1

Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας

Σκοπός: Η βελτίωση του βαθμού της νέας ελληνικής τόσο στον προφορικό όσο και στο γραπτό λόγο, ώστε να αυξήσουν στο μέγιστο δυνατό βαθμό το επίπεδο του γλωσσικού γραμματισμού τους.

Στόχοι:

Oι εκπαιδευόμενοι να είναι σε θέση:

Να διαβάζουν κριτικά και με άνεση και να κατανοούν νοήματα γραπτών κειμένων.

Να παράγουν κείμενα μικρής ή σύντομης έκτασης (επιστολές, αιτήσεις, ευχαριστήρια, κλπ.).

Να παρουσιάζονται σε κοινό και να εκφράζουν προφορικά εμπειρίες, επιχειρήματα, παράπονα, κλπ.

Να κατανοούν τον προφορικό λόγο καθημερινής χρήση.

Να κάνουν λόγο για πολύ βασικά θέματα της δομής της νέας ελληνικής (μεταγλωσσική ορολογία, ορθογραφία, δομή πρότασης, κλπ.)

dscn5061ki1   dscn5059ki1

Περιεχόμενο:

Το περιεχόμενο του εργαστηρίου Ελληνικής Γλώσσας είναι προφορικά και γραπτά κείμενα, τα οποία χρησιμοποιούνται από τα μέλη μιας κοινωνίας για τη μεταξύ τους επικοινωνία και με αφορμή τα οποία οι εκπαιδευόμενοι θα κατανοήσουν και θα παράγουν προφορικό και γραπτό λόγο. Έμφαση δίνεται σε χρηστικά κείμενα της καθημερινότητας (αιτήσεις, επιστολές, άρθρα εφημερίδων, κλπ.), ενώ στον τομέα της δομής της γλώσσας περιλαμβάνονται βασικοί όροι της γραμματικής μεταγλώσσας, ορθογραφικοί κανόνες, καθώς και στοιχεία δομής και οργάνωσης προφορικού και γραπτού λόγου.

Μεθοδολογία:

Η μεθοδολογία στηρίζεται στις εξής αρχές:

• η διδασκαλία προσαρμόζεται στο επίπεδο γραμματισμού των εκπαιδευομένων.
  • η θεματολογία συναποφασίζεται από τους συμμετέχοντες στη διδασκαλία.

• δίνεται δυνατότητα παραγωγής προφορικού και γραπτού λόγου.
  • ενθαρρύνεται η ομαδική εργασία και η συνεργασία

dscn4218ki1   dscn4214ki1

Εργαστήριο Μαθηματικών

Το εργαστήριο ενισχυτικής διδασκαλίας των Μαθηματικών παρακολουθείται από μαθητές του πρώτου κύκλου που ενδιαφέρονται να βελτιώσουν την εν γένει σχέση τους με τα μαθηματικά. Ειδικότερα, βασικοί στόχοι της υλοποίησής του, αποτελούν η εξοικείωση με τα μαθηματικά, η εμπέδωση των εννοιών που διδάχθηκαν στο μάθημα καθώς και η περαιτέρω εμβάθυνσή τους, η βελτίωση της απόδοσης, η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης καθώς και η ανάπτυξη ορθολογικής μαθηματικής σκέψης. Το περιεχόμενο του εργαστηρίου βασίζεται στη διδακτέα ύλη, ενώ η μεθοδολογία καθώς και η επιμέρους θεματολογία καθορίζεται βάση των συμμετεχόντων εκπαιδευομένων. Διανέμεται έντυπο υλικό με εφαρμογές πάνω στη διδακτέα ύλη και υλοποιούνται ομαδοσυνεργατικές εναλλακτικές δραστηριότητες μαθηματικών παιγνίων ή επίλυσης ασκήσεων.

dscn5063lk1 dscn4209lk1 dscn4203lk1