Παρουσίαση της μεθόδου «Μετασχηματίζουσα Μάθηση μέσα από την Αισθητική Εμπειρία» από τον Αλέξη Κόκκο

Με ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση υποδεχθήκαμε στο Σχολείο μας τον κ. Αλέξη Κόκκο, καθηγητή στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και πρόεδρο της Επιστημονικής Ένωσης Εκπαίδευσης Ενηλίκων, προκειμένου να μας παρουσιάσει τη νέα του μέθοδο που αφορά στην αξιοποίηση της τέχνης στη διδασκαλία. Η μέθοδος αυτή ονομάζεται «Μετασχηματίζουσα μάθηση μέσα από την αισθητική εμπειρία». Πρόκειται για μία μέθοδο που συσχετίζει το περιεχόμενο των έργων τέχνης με το περιεχόμενο (διδακτέα ύλη) θεμάτων που μελετούν μαθητές ή ενήλικοι, με στόχο την ανάπτυξη των κριτικών και δημιουργικών ικανοτήτων. Ο κος Κόκκος μας εξήγησε τα οφέλη και πλεονεκτήματα της μεθόδου και πως μπορεί ο κάθε εκπαιδευτής ενηλίκων να την αξιοποιήσει στο δικό του διδακτικό αντικείμενο. Η συστηματική παρατήρηση έργων τέχνης έχει σαν σκοπό όχι μόνο να αναπτύσσει γνώσεις, ικανότητες και στάσεις αλλά να εμπλέκει τους εκπαιδευόμενους σε μια διεργασία κριτικού στοχασμού η οποία μέσα από ένα συστηματικό τρόπο σκέψης βοηθάει τα άτομα να αμφισβητούν παραδοχές που έχουν ενστερνιστεί μέσα από την κοινωνικοποίησή τους και τις θεωρούν δεδομένες, και οι οποίες συχνά είναι δυσλειτουργικές στην καθημερινή μας ζωή. Χρησιμοποιούνται σπουδαία έργα τέχνης από τη ζωγραφική, τη γλυπτική, τη φωτογραφία, τη λογοτεχνία, την ποίηση, το θέατρο, τον κινηματογράφο, το χορό και την μουσική.
Μαζί με το κ. Αλέξη Κόκκο στη συνάντηση αυτή ήταν η κα. Καγιαβή Μαρία και η κα. Μάνθου Χρύσα όπου μας παρουσίασαν δικές τους εφαρμογές διδασκαλίας με την αξιοποίηση της μεθόδου αυτής. Όλη η ομάδα των εκπαιδευτικών που παραβρέθηκε στη συνάντηση συμμετείχε ενεργά και αποκόμισε σημαντικά οφέλη του τρόπου με τον όποιο πρέπει να αξιοποιείται η μέθοδος και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη από την όλη διεργασία.

dscn18501  dscn18311

dscn18281  dscn18271