Επίσκεψη στο Παρίσι, Γαλλία

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ: 15-09-2014 έως 19-09-2014

ΤΟΠΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: Γαλλία, Παρίσι

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΔΕ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ:
Γιαννούτσου Ευθαλία, Δημόπουλος Δημήτριος, Ζαραβέλα Ευαγγελία,  Μπέλλος Κωνσταντίνος, Σεντελέ Καίτη, Τσεντσερής Μιχάλης

ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Το θέμα με το οποίο ασχοληθήκαμε τις ημέρες αυτές στο Παρίσι ήταν η προοπτική. Για τον λόγο αυτό το πρόγραμμα των ημερών σχεδιάστηκε, για να καλύψει τη συγκεκριμένη θεματική. Οι επισκέψεις σε όλους τους χώρους αφορούσαν τη χρήση πλαισίου μέσα από το οποίο μπορεί κάποιος να εστιασει σε ένα αντικείμενο και να το εξετάσει από διαφορετικές γωνίες. Είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε σε κήπους και γραφικές τοποθεσίες του Παρισιού και χρησιμοποιώντας το πλαίσιο στη ζωγραφική και τη φωτογραφία να μπορούμε να αξιοποιούμε εναλλακτικούς τρόπους οπτικής των πραγμάτων.

Όλες οι ομάδες θεώρησαν το θέμα πολύ ενδιαφέρον και ήταν παρούσες σε όλες τις συναντήσεις και τα workshops. Ωστόσο, η ελληνική ομάδα λόγω και της έφεσης των μελών της στη ζωγραφική και τη φωτογραφία παρακολούθησε με εξαιρετικό ενδιαφέρον τις παρουσιάσεις των Γάλλων εταίρων και επιδόθηκε με ιδιαίτερη χαρά στη χρήση του πλαισίου και στη ζωγραφική και τη φωτογραφία, συμβάλλοντας σημαντικά στην προώθηση της ιδέας του πλαισίου στη δημιουργία flip book.

dsc00674wr1 dsc02235wr1 dscn3013wr1

dscn3118wr1  dsc00890wr1  dsc00751wr1

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΑΝ

Η συγκεκριμένη κινητικότητα ήταν πολύ σημαντική λόγω του αντικειμένου με το οποίο ασχοληθήκαμε αλλά και με την αλλαγή σε προσωπικό επίπεδο που επετεύχθη σε όλους μας σχετικά με τον εναλλακτικό τρόπο οπτικής των πραγμάτων και την εφαρμογή της στην πράξη μέσα από τη ζωγραφική, τη φωτογραφία αλλά και την απλή, καθημερινή παρατήρηση.

Οι στόχοι που επιτεύχθηκαν είναι οι εξής:

Προωθήθηκε σε μεγάλο βαθμό η εργασία σε ομάδες και κατ? επέκταση η συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη των εταίρων.

Διατυπώθηκαν συμπεράσματα από τις μέχρι στιγμής κινητικότητες.

Δημιουργήθηκε καλύτερος συντονισμός μεταξύ των εταίρων, λόγω καλύτερης γνωριμίας και συνεργασίας.

Επετεύχθη μελλοντικός σχεδιασμός επόμενων δράσεων.

dscn2953wr1     dsc00670wr1

dsc02417wr1 dsc02424wr1 dsc02426wr1