Το χιούμορ στα Μαθηματικά

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2016 οι μαθητές του Α? κύκλου με τους εκπαιδευτές τους συναντήθηκαν στο χώρο καφετέριας πλησίον του σχολείου και πραγματοποίησαν εξωσχολική δραστηριότητα με την καθοδήγηση της εκπαιδεύτριας, υπεύθυνης για το μαθηματικό γραμματισμό Ευφροσύνης Γατσώρη. Οι εκπαιδευόμενοι και παρευρισκόμενοι εκπαιδευτές χωρίστηκαν σε ομάδες και κλήθηκαν να αναλύσουν γελοιογραφίες εμπνευσμένες από θέματα μαθηματικών. Στην όλη διαδικασία που πραγματικά ενθουσίασε τους πάντες εντάχθηκε με εξαιρετική επιτυχία και το μάθημα των καλλιτεχνικών με την πολύτιμη βοήθεια της εκπαιδεύτριας Πέρσας Κουκουλέτσου που συντόνισε τη δημιουργία σχετικών γελοιογραφιών από τις ομάδες.

To project «Το χιούμορ στα μαθηματικά» αφορά την ανάλυση κάποιων γελοιογραφιών που έχουν σχέση με τα μαθηματικά και την εκπαίδευση. Πραγματοποιήθηκε σε χώρο εκτός σχολείου με μεγάλη επιτυχία

dscn7402math1 dscn7352math1 dscn7365math1

Στόχοι του project ήταν οι εκπαιδευόμενοι:

– να αναγνωρίζουν τη δυσκολία στο λειτούργημα του εκπαιδευτικού

– να καταλάβουν ότι τα μαθηματικά θέλουν προσπάθεια και επιμονή

– να περιγράφουν εικόνες

– να μάθουν να εκφράζονται

– να συντάσσουν κείμενα

– να συνεργάζονται με τον εκπαιδευτικό

– να επικοινωνούν με τον εκπαιδευτικό

– να πειραματιστούν στην ζωγραφική σύνθεση μίας δικής τους γελοιογραφίας

να προσαρμοστούν σε νέους τρόπους μάθησης (ομαδοσυνεργατική μάθηση).

– να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στα Μαθηματικά

– να μην φοβούνται στο μάθημα να απαντούν σε ερωτήσεις

– να μην φοβούνται να σηκώνονται στον πίνακα

– να μην φοβούνται τον εκπαιδευτικό