Αφιέρωμα στο Ολοκαύτωμα με σειρά δράσεων του Σχολείου

Εκφράζοντας την ευαισθησία για την ιστορική μνήμη που αφορά το Ολοκαύτωμα, το Σχολείο μας οργάνωσε σειρά δράσεων για το συγκεκριμένο θέμα. Η εκπαιδεύτρια Αμαλία Παπακώστα μέσα από μία σύντομη ομιλία έθεσε το ιστορικό πλαίσιο. Ακολούθησε επίσκεψη στο χώρο της Πινακοθήκης που μέσα στο Νοέμβριο φιλοξενούσε έκθεση με συγκλονιστικό υλικό για την περίοδο του Ολοκαυτώματος. Σε τρίτο χρόνο ακολούθησε η προβολή της σχετικής ταινίας, ?Το παιδί με τις ριγέ πυτζάμες? στο χώρο του Σχολείου. Ένα άλλο απόγευμα μεγάλος αριθμός εκπαιδευόμενων είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει τη θεατρική ομάδα των ?Αθεράπευτων? στο Ήμερολόγιο της Άννας Φρανκ?, της Εβραιοπούλας με το τραγικό τέλος. Όσοι συμμετείχαν στις δράσεις δε σταμάτησαν να εκφράζουν τη συγκίνησή τους για την τραγικότητα αυτής της ιστορικής περιόδου που όλοι οφείλουμε να θυμόμαστε, αυτός άλλωστε ήταν και ο στόχος των δράσεων, η καλλιέργεια της μνήμης και η συνείδηση του ότι κάτι τέτοιο δεν πρέπει να επαναληφθεί.

DSCN4872      DSCN4869

DSCN4874     DSCN4876