Αγιασμός

Την Τετάρτη στις 4 Οκτωβρίου 2023 έλαβε χώρα ο καθιερωμένος Αγιασμός στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας. Οι εκπαιδευόμενοι του Δεύτερου Κύκλου  είχαν αρχίσει να παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα τους στα μέσα Σεπτεμβρίου  και είχαν προετοιμάσει σε συνεργασία με τους εκπαιδευτές τους την υποδοχή των πρωτοετών λίγες ημέρες πιο πριν μέσα από πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις.

Την 4η Οκτωβρίου όμως ήταν η σημαντική και συγκινητική ημέρα της επίσημης έναρξης. Αφού ο ιερέας τέλεσε τον Αγιασμό, πήρε τον λόγο ο δήμαρχος της πόλης των Ιωαννίνων κύριος Δημήτρης Παπαγεωργίου, η αντιπεριφερειάρχης κυρία Αγνή Νάκου και η διευθύντρια από την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου κυρία Μαρίνα Μπέση.  Όλοι ανεξαιρέτως οι ομιλητές συγχάρηκαν τους εκπαιδευόμενους για την επιλογή τους και τους ενθάρρυναν να συνεχίσουν την προσπάθειά τους.

Με τη σειρά του ο διευθυντής του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων κύριος Τάσος Γκρέστας αφού  ευχαρίστησε τον ιερέα, τους εκπροσώπους των τοπικών αρχών,  όλους τους εκπαιδευόμενους, παλαιότερους και νεότερους, τους συναδέλφους εκπαιδευτές και το πλήθος των φίλων του σχολείου που μας τίμησαν με την παρουσία τους, τόνισε τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του συγκεκριμένου σχολείου και τον σημαντικό του ρόλο στην εκπαίδευση και στην κοινωνία.
Τον Αγιασμό μπορείτε να δείτε στο παρακάτω Link.
Αγιασμός στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας – ITV Ειδήσεις 05/10/2023 – YouTube