Εκδρομή του ΣΔΕ Ιωαννίνων στο Καλπάκι

Την Παρασκευή, στις 27-10-2017, εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές από το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων είχαν τη χαρά να ζήσουν μία ξεχωριστή εμπειρία στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου του ΟΧΙ στην Ιταλική εισβολή.

Κατά τις απογευματινές ώρες πραγματοποιήθηκε εκδρομή στο ιστορικό Καλπάκι. Αρχικά επισκεφτήκαμε το Πολεμικό Μουσείο στο καλπάκι. Ο υπεύθυνος του μουσείου έκανε μια σύντομη αλλά εξαιρετική αναδρομή στα γεγονότα εκείνων των ημερών του πολέμου με πολύ παραστατικό τρόπο (βίντεο ? χάρτες) και απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών μας. Στη συνέχεια, μετά τις έξι, όπως κάθε χρόνο, στη σπηλιά Κατσιμήτρου, έγινε η αναπαράσταση των ενδόξων στιγμών του έπους του 1940 από το  Σύλλογο Αναβίωσης του Ελληνικού Στρατού 1940-1941.

Επρόκειτο για μία ξεχωριστή βραδιά που κατάφερε να βάλει κάθε παρευρισκόμενο στην ηρωική ατμόσφαιρα του έπους του ?40, μέσα από τη μάχη του Καλπακίου προκαλώντας δέος και συγκίνηση, κάτι που αποτυπώθηκε στα σχόλια όλων τις επόμενες ημέρες στο σχολείο μας.

DSCN9489    DSCN9505

DSCN9483    DSCN9484