Εκδρομή στο Μέτσοβο

Την Τετάρτη στις 3-02-2016, οι εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας είχαμε τη χαρά να επισκεφτούμε το Μέτσοβο. Η χαρά μας μεγάλωσε ακόμη περισσότερο όταν είδαμε ότι θα συνόδευαν την εκδρομή μας η κυρία Χρυσούλα Μάνθου, πρώην διευθύντρια του σχολείου, που εφέτος διδάσκει φιλολογικά μαθήματα εθελοντικά στον Α? κύκλο, και η Κυρία Νίκη Φαρμάκη που διδάσκει εθελοντικά στο Β? κύκλο τα αντίστοιχα μαθήματα.

dsc03924iii1    img_0217iii1

Η κυρία Φαρμάκη μάλιστα από μικροφώνου μας έκανε μία πληρέστατη εισαγωγή για την ιστορία του Μετσόβου και ο υποδιευθυντής μας κύριος Τάσος Γκρέστας μάς μίλησε για την Πινακοθήκη με την οποία ξεκίνησε η όμορφη εκδρομή μας.

Ακολούθησε προσκύνημα στην Αγία Παρασκευή, περίπατοι, καφεδάκια αλλά και παραδοσιακοί μεζέδες σε όμορφα στέκια του Μετσόβου. Μετά από ένα τρίωρο περίπου πήραμε ενθουσιασμένοι το δρόμο του γυρισμού.

img_0180iii1     dsc03932iii1