Επίσκεψη του ΣΔΕ στη Δημοτική Πινακοθήκη

Την Παρασκευή στις 11-11-2016 οι εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων επισκεφτήκαμε τη Δημοτική Πινακοθήκη, προκειμένου να δούμε την έκθεση καλλιτεχνών της πόλης μας με θέμα το έργο του Γιάννη Μόραλη μέσα από διαλόγους τέχνης. Οι καλλιτέχνες μας υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη χαρά και, αφού ο κάθε κύκλος αποτέλεσε και μία ομάδα, μας ξενάγησαν στους χώρους της έκθεσης μιλώντας για ζητήματα τέχνης και τεχνικής στη ζωγραφική και στη γλυπτική μέσα από μία διαδικασία ερωτήσεων και απαντήσεων που κατέστησε την όλη διαδικασία άκρως λειτουργική και ενδιαφέρουσα. Στο τέλος ευχαριστήσαμε τον κύριο Οικονομίδη, τον κύριο Ζωγάκη, την κυρία Γούση, την κυρία Παπαγεωργίου και όλους όσους μας έκαναν την τιμή να μας δεχτούν στο χώρο της Πινακοθήκης. Λίγες μέρες αργότερα οι καλλιτέχνες έστειλαν σχετικό ηλεκτρονικό υλικό που δύναται να αξιοποιηθεί σε μαθήματα εντός σχολείου.

dscn8157  dscn8160

dscn8195  dscn8244