Επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας

Οι εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του ΣΔΕ Ιωαννίνων πραγματοποίησαν την πρώτη έξοδο κατά την οποία επισκέφτηκαν το Μουσείο Αργυροτεχνίας στο Κάστρο των Ιωαννίνων. Πρόκειται για τεχνολογικό μουσείο, καθώς πραγματεύεται την τεχνολογία της αργυροχοΐας κατά την προβιομηχανική περίοδο, αλλά ταυτόχρονα και για περιφερειακό μουσείο, με την έννοια ότι εστιάζει στην ιστορία της αργυροχοΐας στην περιοχή της Ηπείρου. Χρονικά, η μόνιμη έκθεση του Μουσείου καλύπτει τη μεταβυζαντινή περίοδο από τον 15ο αιώνα και έπειτα, χωρίς να λείπουν και οι αναφορές σε ακόμα παλαιότερες εποχές. Η λέξη ?εντυπωσιασμένοι? αδικεί πολύ το πώς ένιωσε όλη η ομάδα του σχολείου που πραγματικά απόλαυσε το μουσείο αυτό. Ειδικά οι πρωτοετείς μαθητές πήραν μία ουσιαστική γεύση για το ότι στο σχολείο μας οι επισκέψεις σε χώρους πολιτισμού είναι ιδιαίτερα μελετημένες και αξίζουν όσο και όσα σπουδαία γίνονται μέσα στο σχολείο.

Είθισται οι έξοδοί μας να κλείνουν με ένα καφεδάκι όπου όλοι ερχόμαστε πιο κοντά και μπορούμε να συζητήσουμε χαλαρά για διάφορα θέματα που μας απασχολούν και μας ενδιαφέρουν. Έτσι έγινε και αυτή τη φορά και ήταν πραγματικά πολύ όμορφα, γιατί οι μαθητές των δύο κύκλων μπόρεσαν να ανταλλάξουν απόψεις μεταξύ τους και με τους εκπαιδευτές σε ένα πιο χαλαρό πλαίσιο.

dsc04030     dsc04064

dsc04019     dsc04055