Επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας Κέρινων Ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη

Την Τρίτη στις 24 Μαρτίου 2015 οι μαθητές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους είχαν τη σπουδαία ευκαιρία να επισκεφτούν το γνωστό μουσείο με τα κέρινα ομοιώματα που βρίσκεται στο Μπιζάνι Ιωαννίνων. Οι υπάλληλοι με ιδιαίτερη προθυμία ξενάγησαν τους επισκέπτες, αφού πρώτα χωρίστηκαν σε ομάδες, στους χώρους του μουσείου όπου εκτίθενται τα κέρινα ομοιώματα που πλαισιωμένα από το κατάλληλο σκηνικό αναπαριστούν τις πλέον κορυφαίες στιγμές που σηματοδοτούν την Ελληνική Ιστορία και την εθνική μας ταυτότητα.

Με έκδηλο το θαυμασμό στη συνέχεια φύγαμε από το χώρο του μουσείου για να μεταβούμε στην καφετέρια του ΙΚΕΑ όπου έκλεισε η ημέρα μας με καφέ και ζεστά λόγια. Εξάλλου έχει σχεδόν ?θεσμοθετηθεί? η συνήθειά μας να κλείνουμε οποιοδήποτε πολιτιστικό γεγονός με μία έξοδο κατά την οποία προβαίνουμε σε σχολιασμούς των όσων είδαμε και βιώνουμε ακόμη πιο έντονα το ότι στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας λειτουργούμε ως ομάδα.

dscn4643po1 dscn4645po1 dscn4647po1 dscn4655po1   dscn4657poo1   dscn4662po1dscn4664po1   dscn4661poo1