Επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Ιωαννίνων

Στις 24 Μαρτίου 2023 στο πλαίσιο για τον εορτασμό των 100 χρόνων από την  Μικρασιατική καταστροφή  το σχολείο μας  επισκέφθηκε την έκθεση με θέμα «Σήκω ψυχή μου» στη Δημοτική πινακοθήκη της πόλης μας.  Οι μαθητές περιηγήθηκαν τους χώρους της έκθεσης, όπου είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν  κείμενα, να ακούσουν τραγούδια, να παρακολουθήσουν αποσπάσματα από ντοκιμαντέρ, εκπομπές και κινηματογραφικές ταινίες και να δουν τα μουσικά όργανα των προσφύγων. Ιδιαίτερης σημασίας έτυχε η ενότητα που περιλαμβάνει φωτογραφίες και σχετικό υλικό από την εγκατάσταση προσφύγων στην περιοχή των Ιωαννίνων η οποία ήταν εμπλουτισμένη από υλικό που παραχώρησε για την έκθεση ο Μικρασιατικός Σύλλογος Νεοκαισάρειας Ιωαννίνων . Με ιδιαίτερη προσοχή επίσης παρατήρησαν τα μουσικά όργανα τα οποία παραχώρησε το μουσικό εργαστήρι της ενορίας Περιβλέπτου και τα ραδιόφωνα από το μουσείο τυπογραφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων τα οποία πλούτιζαν την έκθεση. Ήταν μια  ευκαιρία γι αυτούς να προσεγγίσουν μέσα από αυτό το υλικό λίγο την ιστορία του προσφυγικού ελληνισμού, να συνδέσουν το παρελθόν με το παρόν, τους τότε πρόσφυγες με τους σύγχρονους και να διερωτηθούν στο θέμα «τι σημαίνει πρόσφυγας».

εικόνα_Viber_2023-03-24_20-09-03-223     IMG_20230324_175128