Εργαστήρι Φωτογραφίας δίπλα στη λίμνη

«Εργαστήρι φωτογραφίας δίπλα στη λίμνη» – ?Photography Workshop by the lake?

Εργαστήριο στα πλαίσια του προγράμματος Grundtvig «Τέχνη και Τοπίο στην Εκπαίδευση Ενηλίκων» –

Photograpy Workshop held for the purposes of the program Grundtivg ?Art and Landscape in Adult Education?.

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μπέλλος Κωνσταντίνος (Σ.Δ.Ε Ιωαννίνων), Τσιγκούλης Παναγιώτης (Δ.Ι.Ε.Κ Ιωαννίνων) Συμμετέχοντες Καθηγητές: Μάνθου Χρύσα (Πρώην Διευθύντρια Σ.Δ.Ε Ιωαννινων), Δημόπουλος Δημήτρης, Τσεντσερής Μιχάλη

Teachers in charge: Bellos Konstantinos (Second Chance School of Ioannina), Tsigoulis Panagiotis (Public Institute of Vocational Training  of Ioannina

The participating teachers: Manthou Chrysa (Former Principle of Second Chance School), Dimopoulos Dimitris, Tsentseris Michalis

Abstract: On April 3, 2015, a mixed group of adult students of the Second Chance School of Ioannina and the photography department of Public Institute of Vocational Training of Ioannina, along with their teachers, gathered by the lakeside of the city of Ioannina both to learn and teach about the «secrets» of the art of photography.

Στις 3 του Απρίλη του 2015, ομάδα ενηλίκων μαθητών του Β? έτους του Σ.Δ.Ε Ιωαννίνων και του τμήματος φωτογραφίας του Ι.Ε.Κ Ιωαννίνων, συνοδεία των καθηγητών τους, συναντήθηκαν στον παραλίμνιο χώρο της πόλης των Ιωαννίνων για να μάθουν, αλλά και διδάξουν, αντίστοιχα, τα «μυστικά» της τέχνης της φωτογραφίας.

Ο Παναγίωτης Τσιγκούλης και οι σπουδαστές του τμήματος φωτογραφίας του Ι.Ε.Κ Ιωαννίνων μας μίλησαν για την ιστορία της φωτογραφίας, τον ρόλο και τη σπουδαιότητα του φωτός, το κάδρο και για το τι μπορούμε να τοποθετήσουμε σε αυτό, καθώς και για τη σημασία της ισορροπίας των αντικείμενων ενός φωτογραφικού θέματος. Κυρίως, όμως, μάθαμε για τις διαφορετικές οπτικές γωνίες μέσα από τις οποίες μπορούμε να «δούμε» ένα θέμα φωτογράφισης, και όχι μόνο.

dscn4699na1    dsc03004na1

Έτσι, οι μαθητές του Σ.Δ.Ε, με την πολύτιμη βοήθεια των σπουδαστών του Ι.Ε.Κ, επέλεξαν να φωτογραφήσουν, ανά ομάδες, ένα θέμα, ένα αντικείμενο, από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Τα θέματα της φωτογράφησης ήταν τα αγάλματα που διάφοροι καλλιτέχνες, ηπειρώτες και μη, προσέφεραν στο γιαννιώτικο κοινό, αλλά και στους χιλιάδες τουρίστες που κατακλύζουν την περιοχή, με αφορμή το 1ο Συνέδριο Γλυπτικής που διοργάνωσε ο δήμος Ιωαννίνων το 1996.

Πρώτος σταθμός το άγαλμα του γλύπτη Θεόδωρου Παπαγιάννη, με τίτλο «Ζευγάρι από γλυπτό δίπλα στη λίμνη». Αναφέρει, χαρακτηριστικά, ο ίδιος: «Διάλεξα το ζευγάρι που για μένα αποτελεί βασικό κύτταρο της κοινωνίας. Αυτό δημιουργεί την πόλη και η πόλη υπάρχει για αυτό. Θέλησα μια φόρμα απλή, λιτή, Δωρική, κατανοητή έχοντας πάντα κατά νου πως ρίχνω γέφυρα προσέγγισης και κατανόησης στον πολίτη του σήμερα και του αύριο και ήθελα να τοποθετηθεί εκεί απέναντι από τα φοβερά Μπουντρούμια του Κάστρου να μείνει σαν στοιχείο για όλους αυτούς που μαρτύρησαν και χάθηκαν ταπεινωμένοι χωρίς απολογία παίρνοντας το παράπονο μαζί τους.»

dsc03008na1       dscn4707na1

Ακολούθησε η φωτογράφιση των υπολοίπων αγαλμάτων, αλλά και διαφόρων άλλων θεμάτων που κέντρισαν το ενδιαφέρον των μαθητών, με το εργαστήρι να ολοκληρώνεται με τους εκπαιδευόμενους και τους εκπαιδευτικούς των δύο φορέων να ανταλλάσουν απόψεις και εμπειρίες στο καφέ του Ίτς Καλέ.

dsc03042na1       dsc03044na1