Εθελοντικό Ταξίδι στην Κένυα

Η Διευθύντρια με αφορμή το δεύτερο εθελοντικό, ανθρωπιστικό της ταξίδι στην Κένυα (τον προηγούμενο χρόνο είχε ταξιδέψει στο Βιετνάμ), ως ανάδοχος της Action-aid,αποφάσισε να μοιραστεί μαζί μας αυτήν της την εμπειρία. Στόχοι της:

Η ενημέρωση για την ύπαρξη και τη δράση της Action-aid

Η ενημέρωση για τα προγράμματα αναδοχής και Happy Homes

Η μεταφορά της βιωματικής εμπειρίας από τη ζωή στην κοινότητα Παράγκα στην Νότια Κένυα, μια από τις φτωχότερες περιοχές του αναπτυσσόμενου κόσμου. Μια περιοχή που δεν πάει κανείς ,παρά μόνο η Action-aid.

Η ευαισθητοποίηση σε θέματα εθελοντισμού και προσφοράς

Ο προβληματισμός γύρω από τη δική μας ζωή και τη ζωή των άλλων

Η ύπαρξη της διαφορετικότητας και της αποδοχής.

Το νοερό ταξίδι όλων μαζί σε μια χώρα μακρινή, όπου η σκέψη μας για τους ανθρώπους εκεί τους δίνει θάρρος, ελπίδα, προοπτική.

Τα αποτέλεσμα αυτής της ενημέρωσης ήταν:

Το Τμήμα Β1 έγινε ανάδοχο ενός παιδιού από την Ρουάντα

Το Τμήμα Β3 έγινε ανάδοχο ενός παιδιού από την Παλαιστίνη

Τα Τμήματα Β2, Α1, Α2 και Α3 συμμετέχουν στα προγράμματα στήριξης «Happy Homes»

Μεμονωμένα άτομα έγιναν υποστηριχτές των HappyHomes.

dscn3365gh1    dscn3367gh1

dscn3358gh1     dscn3349gh1