Η γλώσσα των Μαθηματικών

Το συγκεκριμένο project πραγματοποιήθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά σε όλο το Β έτος του σχολείου, με στόχο να φέρει κοντά δύο μαθήματα που φαινομενικά δεν έχουν απολύτως καμία σχέση: την ελληνική γλώσσα και τα μαθηματικά. Η απόπειρα για ετυμολογία λέξεων από τα μαθηματικά κάνει τους εκπαιδευόμενους να βλέπουν τη σχέση ανάμεσα σε δύο επιστήμες. Επιπλέον, ανακαλύπτουν μέσα απο την αναζήτηση ορισμών σε λέξεις των μαθηματικών τη δική τους ικανότητα να συσχετίζουν και να ετυμολογούν.

Επιλέξαμε να «στήσουμε» το συγκεκριμένο project εκτός σχολείου, για να υπάρχει μια πιο χαλαρή διάθεση αλλά και να δουλέψουμε πιο εύκολα σε ομάδες, χρησιμοποιώντας συγκεκριμένο αριθμό λέξεων και τη σημασία τους στα μαθηματικά και τα ελληνικά καθώς και τη χρήση των λέξεων αυτών σε  φράσεις της καθημερινότητας, για να διαπιστώσουν οι εκπαιδευόμενοι  την πολυσημ  ία της ελληνικής γλώσσας. Οι ίδιες ομάδες σε επόμενη φάση έγραψαν στους υπολογιστές του σχολείου τη δουλειά που έκαναν, έχοντας ένα επιπλέον εργαλείο, για να προσθέσουν υλικό στην εργασία τους, το ίντερνετ. Η όλη πορεία του project και η εργασία της κάθε ομάδας θα οδηγήσει στη δημιουργία φυλλαδίου για όλους όσους συμμετείχαν.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Γατσώρη Ευφροσύνη, Μαθηματικός και Ζαραβέλα Ευαγγελία, Φιλόλογος

p1010972rrr1  p1010963rrr1  p1020076rrr1

dscn4355rrr1   p1010967rrr1   p1010959rrr1