Υλοποίηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος στο ΚΠΕ Γρεβενών

Το σχολείο μας φέτος έχει αναλάβει να εκπονήσει δύο  περιβαλλοντικά προγράμματα με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς την Τόκη Χριστίνα, Μαρία Μπίτση και Χριστίνα Κωσταρά. Ένα από αυτά ονομάζεται «Ανακύκλωση στη φύση: μανιτάρια». Στα πλαίσια του παραπάνω περιβαλλοντικού προγράμματος, που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας από τους μαθητές της Α΄και Β΄τάξης, πραγματοποιήθηκε στις 4  Μαίου 2015 επίσκεψη των μαθητών  και καθηγητών στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ)  Γρεβενών με σκοπό να παρακολουθήσουν το ημερήσιο πρόγραμμα του Κέντρου «Το μανιτάρι των Γρεβενών». Μας συνόδευσαν επίσης οι εκπαιδευτικοί  Έυη Ζαραβέλα, Χρυσούλα Μάνθου και  Νίκη Φαρμάκη  η οποία κατά τη διαδρομή μας μίλησε για την ιστορία του Μετσόβου, των Γρεβενών και των Βλαχοχωριών.

dscn4977uuu1  dscn4961uuu1  dscn4947uuu1

Κατά τη διάρκεια του παραπάνω προγράμματος οι μαθητές ενημερώθηκαν από το μέλος της Π.Ο. του Κέντρου κα Ειρήνη Ντόνα  με  μια θεωρητική και  κατατοπιστική παρουσίαση για τα μανιτάρια. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και ασχολήθηκαν κυκλικά με εργαστηριακές ασκήσεις παρατήρησης και δραστηριότητες εμπέδωσης του θέματος με χρήση μικροσκοπίου και στερεοσκοπίου.  Ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα για κολατσιό με τοπική σπεσιαλιτέ τη μανιταρόσουπα, κατευθυνθήκαμε με δύο εκπρόσωπους του ΚΠΕ σε  μονάδα παραγωγής μανιταριών όπου και γνώρισαν τον τρόπο παραγωγής τους. Μετά την εποικοδομητική παρακολούθηση του προγράμματος του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ακολούθησε η επίσκεψή μας στο  Μουσείου Φυσικής Ιστορίας στη  Μηλιά Γρεβενών όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να ξεναγηθούμε από τον υπεύθυνο στο χώρο του μουσείου ανάμεσα στα υπέροχα εκθέματα απολιθωμάτων  από μοναδικά προϊστορικά ευρήματα στο Νομό Γρεβενών που περιελάμβαναν  τους  μεγαλύτερους χαυλιόδοντες του κόσμου. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με συμπλήρωση ερωτηματολογίου από το ΚΠΕ. Ακολούθησε περιήγηση στην πόλη, με γεύμα και καφέ. Στην  επιστροφή έγινε η αξιολόγηση αυτής της επίσκεψης από τους μαθητές μας στο μικρόφωνο και  ο μαθητής μας Δημήτρης Ανδρέου και μέλη της χορωδίας χάρισαν μελωδικό ταξίδι επιστροφής?

dscn4985uuu1  dscn4956uuu1  dscn4944uuu1