Κοπή Βασιλόπιτας του ΣΔΕ Ιωαννίνων

Την Πέμπτη στις 29 Ιανουαρίου οι μαθητές και οι καθηγητές του ΣΔΕ Ιωαννίνων συγκεντρώθηκαν στο κέντρο διασκέδασης ?Φλαύτι? π    ου βρίσκεται στο Παραλίμνιο Ψυχαγωγικό Κέντρο προκειμένου να κόψουν τη βασιλόπιτα του σχολείου. Η βραδιά ξεκίνησε με τον εγκάρδιο χαιρετισμό της διευθύντριας του Σχολείου, κυρίας Καίτης Σεντελέ. Ακολούθησε μία σύντομη ομιλία της καθηγήτριας Αμαλίας Παπακώστα για τη σημασία του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών (τη σχολική εορτή στις 30 Ιανουαρίου δηλαδή, την επόμενη ημέρα) και το έθιμο για το φλουρί στη βασιλόπιτα.

Ακολούθησαν ιδιαίτερα εδέσματα, άφθονο κρασί και ξεχωριστό γλέντι με ποικίλο πρόγραμμα. Στο τραγούδι ήταν ο μαθητής μας από το Β1 Δημήτρης Ανδρέου και στο ντέφι ο μαθητής μας από το Β2 Θεόφιλος Νεοφώτιστος. Ήταν εξαιρετικοί όπως και όλη η μουσική ομάδα και τους ευχαριστούμε. Το φλουρί κέρδισε η μαθήτρια από το Β3 Ερβήσα Τζοκάτζου.

dscn3801taa1  dscn3812taa1  dscn3893taa1  dscn3794taa1   dscn3795taa1