Μάθημα εκτός σχολείου με θέμα το αεροπλάνο και το αεροδρόμιο

Την Πέμπτη στις 11 Μαΐου 2017, όλοι οι εκπαιδευόμενοι του Β? κύκλου μαζί με τη διευθύντρια του ΣΔΕ Ιωαννίνων, Καίτη Σεντελέ, που απηύθυνε χαιρετισμό για  τη δράση αυτή, την εκπαιδεύτρια Θάλεια Γιαννούτσου και τις εθελόντριες εκπαιδεύτριες Χρυσούλα Μάνθου και Νίκη Φαρμάκη, συναντηθήκαμε σε καφέ πλησίον του σχολείου μας. Εκεί οι εκπαιδευτές Βαγγέλης Μανταφούνης και Αμαλία Παπακώστα συντόνισαν ένα τετράωρο μάθημα που περιελάμβανε την προσέγγιση της πτήσης, του ταξιδιού με αεροπλάνο μέσω των φυσικών επιστημών, της αγγλικής γλώσσας, του θεατρικού δρώμενου και των εικαστικών.Όπως αποτυπώθηκε στα σχόλια αξιολόγησης που ακολούθησαν, όλοι βρήκαν την εξωσχολική δράση πολύ ενδιαφέρουσα και χάρηκαν με την ενεργό συμμετοχή τους σε όλες τις διαδικασίες.

airplane2    airplane 1