Μαθήματα Lucas στο ΣΔΕ Ιωαννίνων

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024 , υποδεχτήκαμε με χαρά στο χώρο του σχολείου μας την κυρία Αικατερίνη Καρενά-Ευσταθίου, βιολόγο-μαθηματικό, την κυρία Παναγιώτα Λαζαρίδη, βιολόγο και την κυρία Χρύσα Στράτη, επιστήμονα αγωγής, οι οποίες υλοποίησαν δύο εξαιρετικά μαθήματα από την ομάδα έργου Lucas στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος της Ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με θέμα: «Ανάδειξη της εκπαιδευτικής συμβολής της έρευνας και των εννοιών της εξέλιξης».
Στους εκπαιδευόμενους του Α’ Κύκλου υλοποιήθηκε το πιλοτικό μάθημα ‘Αντιβιοτικά και βακτήριοα: ένα εξαιρετικό παιχνίδι’. Το πιλοτικό μάθημα για τον Β’ κύκλο ήταν τα ‘Παιχνίδια Συνεξέλιξης’.
Οι εκπαιδευόμενοι και των δύο κύκλων  εξέφρασαν εξαιρετικό ενδιαφέρον και είχαν ενεργό συμμετοχή. Δήλωσαν μάλιστα ότι θα επιθυμούσαν να γίνουν αποδέκτες και άλλων τέτοιων πιλοτικών μαθημάτων στο μέλλον.

DSCN8131 DSCN8152 DSCN8143 DSCN8139 DSCN8137 DSCN8135 DSCN8134