Περιδιαβαίνοντας την Απώλεια

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 16 ΩΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙΤΗ ΣΕΝΤΕΛΕ
ΚΑΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Α1 ΚΑΙ Β3

Την Τρίτη στις 29 Ιανουαρίου 2019 οι άνθρωποι του σχολείου αλλά και οι εκλεκτοί μας προσκεκλημένοι είχαμε την τιμή να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση ενός εξαίρετου σχεδίου δράσης μετά από έμπνευση και πολύ καλό συντονισμό από τη διευθύντρια μας κυρίας Καίτης Σεντελέ.
Τα εμπλεκόμενα τμήματα χωρίστηκαν σε ομάδες με ανθρώπους και από τα δύο και επεξεργάστηκαν το ζήτημα της απώλειας από όλες τις πλευρές. Σε πρώτο επίπεδο ετοίμασαν μία σειρά από κείμενα και συγκινητικές εκπλήξεις για τον καθηγητή Πληροφορικής, του οποίου η άδεια αφορά πολύ καλό σκοπό αλλά δεν παύει να αποτελεί μια σημαντική απώλεια για το σχολείο μας. Ακολούθησαν οι άλλες πλευρές της απώλειας, η απώλεια υγείας, εργασίας και φυσικά η απώλεια αγαπημένων προσώπων που έφυγαν από τη ζωή.
Το όλο σχέδιο έλαβε χώρα μέσα από δρόμους της τέχνης, με ποίηση και μουσική με ανταλλαγή όσων κομματιών της ίδιας τους της ζωής οι εμπλεκόμενοι ήθελαν να μοιραστούν σε ένα απόλυτα ατμοσφαιρικό πλαίσιο που μας συγκίνησε όλους.
Η όλη διαδικασία διήρκεσε αρκετά σχολικά δίωρα και, με τον έξοχο συντονισμό της διευθύντριας και στον απόλυτο σεβασμό της στο τι κάθε εμπλεκόμενος ήθελε να μοιραστεί, παρουσιάστηκαν μπροστά σε όλους μας μέσω προβολών αλλά και διά ζώσης εξομολογήσεων και απαγγελιών.
Η αξιολόγηση του συγκεκριμένου σχέδιου δράσης άγγιξε τον ανώτερο βαθμό, όσον αφορά τους συμμετέχοντες και φυσικά άγγιξε όλους εμάς όπως αποτυπώθηκε τόσο στο δυνατό μας χειροκρότημα όσο και στα γλυκά σχόλια αλλά και στα γλυκόπικρα δάκρυα που μας προκάλεσε, αφού όλοι θυμηθήκαμε τις δικές μας απώλειες.

vlcsnap-2019-01-31-11h16m51s820 vlcsnap-2019-03-14-18h38m39s777 vlcsnap-2019-03-14-18h38m49s266 DSCN5021 DSCN5070 DSCN5090