Το συγκλονιστικό ταξίδι στην Ινδία από την Καίτη Σεντελέ

Την 31η Ιανουαρίου με την έναρξη του κανονικού ωραρίου του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων προκειμένου να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση της διευθύντριάς μας Καίτης Σεντελέ για το ταξίδι της στην Ινδία.

Εκτός από τους εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτές του σχολείου είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε και αρκετούς καλεσμένους που με συνέπεια τιμούν τις εκδηλώσεις του σχολείου μας.

Η κυρία Σεντελέ με το μοναδικό της αφηγηματικό τρόπο αναφέρθηκε σε θέματα Ιστορίας, Γεωγραφίας και κοινωνικής ζωής προβάλλοντας παράλληλα μία σειρά από εικόνες. Τόσο οι προβολές όσο και οι αφηγήσεις  μας άγγιξαν όλους, γιατί έκλειναν μέσα τους το χρώμα, τη δύναμη, τη μαγεία, το μυστήριο καθώς και τα απίστευτα και αποκρουστικά προβλήματα μιας χώρας με τεράστιο πληθυσμό και έντονες ταξικές διαφορές.