Ζωγραφική και Μαθηματικά

Οι καθηγήτριες Γατσώρη Ευφροσύνη (Μαθηματικός) και Πέρσα Κουκουλέτσου (Καλλιτεχνικών) παρουσίασαν στους μαθητές του Β΄ κύκλου πίνακες ζωγραφικής από καλλιτέχνες που επηρεάστηκαν από τα Μαθηματικά όπως Καντίνσκι, Πικάσο, Λεονάρντο ντα βίντσι και άλλοι πολλοί. Επίσης στην παρουσίαση συμμετείχε και η Ζαραβέλα Ευαγγελία (Φιλόλογος) της οποίας η παρουσία ήταν απαραίτητη για την περαιτέρω ανάλυση ενός πίνακα του Ραφαήλ,της «Σχολής των Αθηνών».

wp_20150421_015re1  wp_20150421_016re1  wp_20150421_017re1

Στόχοι της διαθεματικής αυτής συνδιδασκαλίας ήταν οι εκπαιδευόμενοι

• Να εμπεδώσουν βασικές μαθηματικές έννοιες και γεωμετρικά σχήματα.
  • Να γνωρίσουν το χρυσό αριθμό, το χρυσό ορθογώνιο και τη χρυσή σπείρα
  • Να δουν τα Μαθηματικά από μία άλλη μεριά
  • Να εξοικειωθούν με την αφηρημένη τέχνη
  • Να γνωρίσουν Καλλιτέχνες ζωγράφους που έχουν επηρεαστεί από τα μαθηματικά
  • Να γνωρίσουν τεχνικές που εφάρμοσαν οι ζωγράφοι
  • Να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν και οι ίδιοι ένα δικό τους έργο τέχνης βασισμένο στα γεωμετρικά σχήματα
  • Να έρθουν σε επαφή οι εκπαιδευόμενοι με τις έννοιες: φιλοσοφία, ρητορική, ιστοριογραφία και μαθηματικά.
  • Να διαπιστώσουν οι εκπαιδευόμενοι τη σημασία της συνύπαρξης του λόγου και του έργου.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γατσώρη Ευφροσύνη (Μαθηματικός), Πέρσα Κουκουλέτσου (Καλλιτεχνικών), Ζαραβέλα Ευαγγελία (Φιλόλογος)

wp_20150421_013re1  wp_20150421_008re1  wp_20150421_023ree1