Το ΣΔΕ γιορτάζει την Απελευθέρωση των Ιωαννίνων

Την Δευτέρα 19/2/2024 οι εκπαιδευόμενοι του Α κύκλου με το συντονισμό των εκπαιδευτριών Αμαλίας Παπακώστα και  Θάλειας Γιαννούτσου πραγματοποίησαν ένα πρωτότυπο μάθημα ιστορίας αφιερωμένο στα 111 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης από τον τουρκικό ζυγό. Έμαθαν για την ιστορία της απελευθέρωσης μέσα από σχετικά άρθρα της εποχής, ποιήματα και τραγούδια.
Κατά τη διάρκεια των τελευταίων ωρών προσκάλεσαν τους μαθητές του Β κύκλου στην αίθουσα εκδηλώσεων και με την πολύτιμη βοήθεια όλων των συναδέλφων και ιδιαιτέρως της εκπαιδεύτριας Μαρίας Γκάντζου που διηύθυνε τη χορωδία, παρουσίασαν μία όμορφη γιορτή.
Η γιορτή περιείχε προβολή βίντεο, ποιήματα, τραγούδια, πεζά και στο τέλος δημοτικά τραγούδια που έπαιξαν οι μουσικοί του σχολείου μας και κάλεσαν σε χορό όλους τους παρευρισκόμενους.

DSCN8173 DSCN8176 DSCN8177 DSCN8161