Διήμερη Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Την 4η Ιουνίου 2015 οι εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων πραγματοποιήσαμε διήμερη εκδρομή με διανυκτέρευση στη Θεσσαλονίκη.

Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό παραμονής στο λεωφορείο δε σταμάτησαν τα τραγούδια, τα όμορφα σχόλια και οι από μικροφώνου ξεναγήσεις εν μέσω μιας σειράς απολαυστικών κερασμάτων που με πολύ μεράκι είχαν ετοιμάσει οι μαθητές μας.

dscn5623bbn1

Η πρώτη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο κέντρο Νoesis όπου είχαμε τη χαρά να απολαύσουμε μια προβολή για δύο εξαιρετικά θέματα, το μηχανισμό των Αντικυθήρων και την ιστορία των δεινοσαύρων. Ακολούθησε βόλτα και γεύμα στο εμπορικό κέντρο Κosmos και στη συνέχεια μετάβαση για προσκύνημα στον Άγιο Δημήτριο. Ακολούθως μεταβήκαμε στο ξενοδοχείο και το βράδυ ζήσαμε ένα ανεπανάληπτο γλέντι στα γνωστά Λαδάδικα.

dscn5574bbn1  dscn5564bbn1  dscn5578bbn1 dscn5602bbn1

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο όπου περάσαμε αρκετή ώρα και θα μπορούσαμε να παραμείνουμε και άλλο λόγω του εξαιρετικού ενδιαφέροντος. Στη συνέχεια αφού πήραμε τον καφέ μας επισκεφτήκαμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας των ιστορικών εκπαιδευτηρίων Lasalle . Αργότερα μεταβήκαμε για βόλτα και γεύμα στο κέντρο της πόλης και πήραμε το δρόμο του γυρισμού.

dscn5640bbn1 dscn5649bbn1 dscn5669bbn1 dscn5633bbn1

Περάσαμε δύο μέρες γεμάτες πολύτιμες γνώσεις, διασκέδαση και πλούτο συναισθημάτων που αποτυπώθηκε στην αξιολόγηση που έλαβε χώρα κατά το τελευταίο δίωρο στο λεωφορείο. Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων για άλλη μία φορά απέδειξε το μοναδικό πνεύμα που το διέπει και στην πραγματοποίηση εξωσχολικών δραστηριοτήτων, προσθέτοντας άλλη μία σημαντική εμπειρία στο ήδη σπουδαίο αρχείο του.