Το Νερό

Στα πλαίσια της προσπάθειας ευαισθητοποίησης των μαθητών του δεύτερου έτους για την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά και με στόχο την επαφή τους με σημαντικά κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα παρουσιάστηκε, με αφορμή και τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρα Περιβάλλοντος, η ταινία «Ακόμη και τη Βροχή» ( Tambien la Lluvia ).

Η ταινία διερευνά τις επιπτώσεις του ισπανικού ιμπεριαλισμού, που ακόμα και σήμερα, 500 χρόνια μετά, αντηχούν στον συνεχιζόμενο αγώνα των ιθαγενών ενάντια στην καταπίεση. Η πλοκή της ταινίες μας μεταφέρει στη Βολιβία όπου ένα ισπανικό κινηματογραφικό συνεργείο γυρίζει μια ταινία για την κατάκτηση της Λατινικής Αμερικής. Στην πόλη που γίνονται τα γυρίσματα ξεσπούν ταραχές όταν διαδηλωτές διαμαρτύρονται για τα υπέρογκα τέλη ύδρευσης και τον ουσιαστικό αποκλεισμό της τοπικής κοινότητάς από την πρόσβαση στο νερό το οποίο βρίσκεται στα χέρια των πολυεθνικών εταιρειών.

Της ταινίας προηγήθηκε παρουσίαση των μαθητών του Β1 οι οποίοι αναζήτησαν και βρήκαν στο διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με την εποχή των μεγάλων ανακαλύψεων και εξερευνητών, την ανακάλυψη του «νέου» κόσμου και την ανταλλαγή μια σειράς νέων φυσικών προϊόντων και ζώων ανάμεσα στους δύο κόσμους. Η έρευνα των μαθητών επικεντρώθηκε στην καταστροφή των σπουδαίων αμερικάνικων πολιτισμών, με ιδιαίτερη αναφορά στην Τενοτστιτλάν, την «Πέτρα η οποία εξέχει από το νερό», στην εξόντωση και εκμετάλλευση των γηγενών πληθυσμών από τους «κονκισταδόρες» και την έναρξη του δουλεμπορίου από την Αφρική.

Μετά την ταινία ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές να θέτουν τους προβληματισμούς τους και τις απόψεις τους.

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Τόκη Χριστίνα (Περιβαλλοντική Εκπαίδευση) ? Μπελλος Κωνσταντίνος (Κοινωνική Εκπαίδευση)

dscn5728sdd1 dscn5707sdd1 dscn5706sdd1