Δράσεις του ΣΔΕ Ιωαννίνων για τους πρόσφυγες της Λέσβου

Την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας πανηγυρική εκδήλωση αλληλεγγύης προς τους πρόσφυγες της Λέσβου σε συνεργασία με την ACTION AID και παρουσία τηλεοπτικών σταθμών της πόλης.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτές συσκεύασαν τα πολυάριθμα προϊόντα που επί ημέρες συγκέντρωναν με ιδιαίτερη προθυμία. Η ανταπόκριση στο κάλεσμα της διευθύντριας μας κυρίας Καίτης Σεντελέ ήταν παραπάνω από ικανοποιητική και απέδειξε για πολλοστή φορά τη σημασία που αποδίδει το σχολείο μας σε ζητήματα αλληλεγγύης και ανθρωπιάς.

Τον εορταστικό τόνο στην εκδήλωση έδωσε ομάδα μαθητών που με τη συνοδεία των μουσικών μας έψαλλαν γνωστούς χριστουγεννιάτικους ύμνους και τραγούδια σε ένα χώρο στολισμένο χριστουγεννιάτικα με την αγάπη και τη φροντίδα όλων μας.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε τόσο τη συνέντευξη της Διευθύντριας του σχολείου μας κ. Καίτης Σεντελέ στο τοπικό κανάλι ITV όσο και αποσπάσματα από το πακετάρισμα των προϊόντων που θα διανεμηθούν στους πρόσφυγες της Λέσβου διαμέσου της  οργάνωσης Actionaid.