Έκθεση φωτογραφίας και Παγκόσμια μέρα κατά της βίας των γυναικών

Στις 25 Νοεμβρίου, οι εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του σχολείου μας πραγματοποίησαν μία άκρως ενδιαφέρουσα διπλή έξοδο.

Η  πρώτη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο χώρο της Δημοτικής Πινακοθήκης που φιλοξενούσε έκθεση με έργα του ζωγράφου Γιώργου Μήτση  με τίτλο ?Άπειρος Τόπος?. Ο Γιώργος Μήτσης γεννήθηκε στο Κλεισάρι της Βορείου Ηπείρου το 1957 και σπούδασε ζωγραφική στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Τιράνων. Όλοι βρήκαν την έκθεση εξαιρετική και πραγματικά απόλαυσαν τα χρώματα και τα θέματα που ενέπνευσαν τον καλλιτέχνη.

DSCN9662  DSCN9666

DSCN9667  DSCN9673

Το δεύτερο μέρος της εξόδου του σχολείου αφορούσε  την Παγκόσμια Ημέρα Κατά της Βίας Εναντίον των Γυναικών. Με αφορμή λοιπόν τη σημαντική αυτή ημέρα, οι εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο χώρο της αίθουσας Δ. Χατζή, στα Παλιά Σφαγεία σχετική εκδήλωση που πραγματοποίησε η Χ. Ε. Ν Ιωαννίνων. Η εκδήλωση είχε απήχηση στο κοινό συνδυάζοντας ενδιαφέρουσες ομιλίες-παρουσιάσεις αλλά και μουσική.

DSCN9694  DSCN9683