Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 4 – 10 Μαΐου

Το σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων συμμετείχε στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2014 της Actionaid με τίτλο «Στείλτε Όλους του Φίλους μου Σχολείο» την Τρίτη 6 Μαΐου.
Η φετινή θεματική έχει σχέση με την Εκπαίδευση και την Αναπηρία. Δυστυχώς υπολογίζεται ότι από τα 57 εκατομμύρια παιδιά του κόσμου που βρίσκονται εκτός σχολείου το 1/3 είναι παιδιά που έχουν κάποιου είδους αναπηρία.
Ώρα για δράση λοιπόν ! Την Τρίτη 6 Μαΐου αφιερώσαμε  δύο διδακτικές ώρες  για να συζητήσουμε  στην τάξη τη θεματική, να παρακολουθήσουμε  το βίντεο, να κάνουμε τις προτεινόμενες δραστηριότητες και να δημιουργήσουμε τη δική μας αλυσίδα αλληλεγγύης!
Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτές: Κωσταρά Χριστίνα Επιστημονικός Γραμματισμός, Τόκη Χριστίνα Περιβαλλοντικός Γραμματισμός, Τσεντσερής Μιχάλης Σύμβουλος Ψυχολόγος.

dscn23161  dscn23131  dscn22891

dscn22631 dscn23451  dscn23311