Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών στο ΣΔΕ Ιωαννίνων

Την Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 6 το απόγευμα οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών από την κυρία Ελένη Γαλανοπούλου, νοσηλεύτρια- εκπαιδεύτρια στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό.
Η εκπαίδευση κέντρισε το ενδιαφέρον όλων μας από το πρώτο λεπτό. Μέσα από προβολές, επιδείξεις και πολλές  ερωτήσεις των συμμετεχόντων, μάθαμε πώς γίνεται η παροχή των πρώτων βοηθειών, τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε και τι πρέπει να αποφεύγουμε. Μετά από κάθε σημαντική οδηγία για ανάγκη παροχής πρώτων βοηθειών, η κυρία Γαλανοπούλου χρησιμοποιούσε για την επίδειξη των οδηγιών αντιμετώπισης τη βοήθεια εκπαιδευόμενων του σχολείου μας.
Ομολογουμένως, περάσαμε ένα δίωρο γεμάτο χρήσιμες πληροφορίες, εκφράσαμε όλοι τις ευχαριστίες μας και εκδηλώσαμε ενδιαφέρον και για μία μελλοντική επίσκεψη νοσηλευτών-εκπαιδευτών του Ερυθρού Σταυρού στον χώρο μας.

DSCN8085    DSCN8094   DSCN8079