Το ΣΔΕ Ιωαννίνων στα ‘Υπόγεια της Ζωσιμαίας Σχολής’

Την Τετάρτη στις 24 Ιανουαρίου 2024 οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτές του ΣΔΕ Ιωαννίνων ξεναγηθήκαμε με μοναδικό τρόπο σε μία συγκλονιστική έκθεση στα υπόγεια του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, στο ιστορικό κτήριο της Ζωσιμαίας Σχολής.
Η Έκθεση έλαβε χώρα στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών «Επιμέλεια Εκθέσεων: Θεωρητικές και Πρακτικές Προσεγγίσεις» της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Ένα θλιβερό κομμάτι της ιστορίας του ιστορικού αυτού κτηρίου, το γεγονός ότι τα υπόγεια του μετατράπηκαν σε φυλακές από τις δυνάμεις του άξονα κατά το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, παρουσιάστηκε με έναν μοναδικό και συγκινητικό τρόπο από τους ανθρώπους της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου μας που εμπνευσμένοι από το όλο υλικό (έγγραφα, ημερολόγια, ρούχα και προφορικές μαρτυρίες της περιόδου) δημιούργησαν μοναδικά έργα τέχνης για τα οποία μας μίλησαν. Ένας ιστορικός χώρος μάθησης που έβγαλε τόσο σπουδαίους επιστήμονες μετετράπη σε χώρο μαρτυρίου και αυτό δυστυχώς δεν είναι γνωστό σε όλους τους Γιαννιώτες.
Ήταν μία πραγματικά συγκλονιστική εμπειρία που θα αποτελέσει οπωσδήποτε ερέθισμα για  περαιτέρω συζήτηση και στην τάξη.

DSCN8059   DSCN8064 DSCN8063