Το ΣΔΕ Ιωαννίνων παρακολουθεί θεατρική παράσταση

Την Τετάρτη στις 13 Δεκεμβρίου 2023 οι εκπαιδευόμενοι και εκπαιδευτές του σχολείου μας είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε μία θεατρική παράσταση από το θέατρο ‘Κύκλος’. Πρόκειται για μία μια μεγάλη επετειακή παραγωγή του έργου «οι Ηλίθιοι» του Neil Simon με το οποίο η ομάδα του θεάτρου ‘Κύκλος’ υποδέχτηκε τη νέα καλλιτεχνική χρονιά. Επρόκειτο για ένα έργο εποχής. Ένα μικρό ήσυχο χωριό της Ρωσίας, έχει καταδικαστεί σε αιώνια άγνοια και ηλιθιότητα από την πλούσια οικογένεια του χωριού. Όμως, όλα αλλάζουν όταν ο νέος δάσκαλος Λέων Τολτσίνσκι εμφανίζεται στο χωριό και αρχίζει έναν αγώνα να μορφώσει την πιο όμορφη αλλά επίσης ηλίθια κοπέλα του χωριού. Ο έρωτας τους ίσως λυτρώσει το χωριό από την κατάρα.
Η συγκεκριμένη παράσταση δόθηκε ειδικά για τους ανθρώπους του σχολείου μας αλλά και του εσπερινού Ε.ΠΑ.Λ, που φιλοξενεί πολλούς παλιούς μας μαθητές, και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Τα χαμόγελα, τα γέλια και τα χειροκροτήματα όλων μας απέδειξαν τη μεγάλη απήχηση που είχε η συγκεκριμένη παράσταση.
Οι ερμηνείες των ηθοποιών, τα φανταχτερά και αστεία τους κοστούμια, η μουσική, οι χοροί, τα τραγούδια, οι διάλογοι αλλά και τα άρτια εφέ άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις και σχολιάστηκαν θετικά από όλους μας.