Επίσκεψη του ΣΔΕ Ιωαννίνων στο Κατάστημα Κράτησης Ιωαννίνων (περιοχή Σταυρακίου)

Την Δευτέρα, 18/12/2023 το απόγευμα και συγκεκριμένα στις τρεις η ώρα, μία ομάδα από εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων καθώς και από παλαιούς μαθητές μας που ασχολούνται με το τραγούδι και τη μουσική επισκεφθήκαμε το κατάστημα κράτησης στο Σταυράκι Ιωαννίνων.
Αφού εισήλθαμε στο χώρο της Βιβλιοθήκης των Φυλακών, πήρε τον λόγο ο Διευθυντής του Σχολείου μας κύριος Τάσος Γκρέστας και μιλώντας εκ μέρους όλων μας εξέφρασε θερμές ευχές για τις γιορτινές ημέρες που έρχονται, για υγεία και φυσικά για την όσο γίνεται πιο σύντομη επανένταξη των ανθρώπων αυτών στην έξω κοινωνία. Στη συνέχεια προλόγισε το πρόγραμμα που ακολούθησε.
Το πρόγραμμα ξεκίνησε με τη χορωδία του ΣΔΕ που έψαλλε στους κρατουμένους παραδοσιακά κάλαντα των ημερών. Ακολούθησαν γνωστά τραγούδια και χοροί, δημοτικοί και λαϊκοί και η μεγάλη έκπληξη της ημέρας που μας συγκίνησε όλους. Μεταξύ των κρατουμένων υπήρχαν ταλαντούχοι στο τραγούδι που με χαρά πήραν το μικρόφωνο και πλαισιωμένοι από τους έμπειρους μουσικούς μας,μας συγκίνησαν όλους.
Επρόκειτο για μια πολύ ζεστή εκδήλωση, η επιτυχία της οποίας αποτυπώθηκε στο δυνατό χειροκρότημα, στα χαμόγελα των ανθρώπων αλλά και στην έντονη διάθεσή τους να παρατείνουν την παραμονή μας εκεί, ενώ πλέον είχε αρχίσει η ώρα για τη βραδινή τους σίτιση.
Φεύγοντας τους ανακοινώσαμε πως θα επισκεφτούμε τον χώρο τους και του χρόνου, με την ελπίδα όμως να μην συναντήσουμε τους ίδιους εκεί.

klarino