Το τμήμα Α2 στο Διαπολιτισμικό Κέντρο «Μικρή Πόλις»

Την Παρασκευή 24 Μαΐου 2018, οι εκπαιδευόμενοι του τμήματος Α2 επισκέφτηκαν στο ωράριο του σχολείου το Διαπολιτισμικό Κέντρο «Μικρή Πόλις» στην οδό Μελετίου Γεωγράφου 22. Η επίσκεψη έγινε με πρωτοβουλία της εθελόντριας εκπαιδεύτριας και πρώην διευθύντριας του Σχολείου μας κυρίας Χρυσούλας Μάνθου καθώς και της θεατρολόγου κυρίας Αγαθής Τέλη οι οποίες με το συγκεκριμένο τμήμα είχαν ήδη ολοκληρώσει ένα πολύμηνο σχέδιο δράσης με θεματική τα συναισθήματά τους για τους πρόσφυγες και την ξενιτειά μέσα από το θέατρο και άλλες σχετικές δράσεις. Επρόκειτο για ένα πολύ συγκινητικό απόγευμα σε έναν φιλόξενο χώρο μέσα από εύστοχες  δραστηριότητες, ενημερώσεις και συζητήσεις (με την πολύτιμη βοήθεια των διερμηνέων) που μας έφεραν όλους πιο κοντά.