Ταξίδι στο Νεπάλ

Την Τρίτη στις 13-3-2018 οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτές του σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιωαννίνων αλλά και πλήθος από εκλεκτούς φίλους του σχολείου μας είχαμε τη μεγάλη χαρά να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση της διευθύντριας μας Καίτης Σεντελέ για το ταξίδι της στο Νεπάλ.

Επρόκειτο για μία εξαίρετη παρουσίαση που μας ταξίδεψε στο πολύχρωμο Νεπάλ με την τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία του. Μάθαμε για τη γεωγραφία, το πολίτευμα και τον τόσο ιδιαίτερο τρόπο με την καύση των νεκρών με τον οποίο οι πιστοί βιώνουν το δικό τους θρησκευτικό συναίσθημα. Πληροφορηθήκαμε για την αδικία στη ζωή των γυναικών με τους υποχρεωτικούς γάμους σε νεαρή ηλικία και μία σειρά από σκληρές ταλαιπωρίες που υφίστανται.

Η παρουσίαση όμως έκλεισε με την ομορφιά της φύσης και τη μαγεία των Ιμαλαίων και της απόλυτης ομορφιάς του τοπίου. Όλοι οι παρευρισκόμενοι δείξαμε μοναδικό ενδιαφέρον και αποτύπωσαμε τον ενθουσιασμό μας για την παρουσίαση της διευθύντριας για το μακρινό Νεπάλ σε ένα δυνατό και παρατεταμένο  χειροκρότημα.

DSCN4178 DSCN4180 DSCN4174